Programul ,,ÎMPREUNĂ PRINDEM CURAJ” 2025

Programul ,,ÎMPREUNĂ PRINDEM CURAJ”
Proiectul ,,Curajul de a fi OM”
 

Instiuția noastră este una dintre beneficiarele programului național de prevenire a violenței și infracțiunilor în mediul școlar ,,Împreună prindem curaj”, finanțat de Ministerul Educației și Cercetării, coordonat la nivel județean de către CJRAE Bistrița-Năsăud. Prin proiectul nostru ,,Curajul de a fi OM” ne-am propus crearea unei atmosfere deschise, de comunicare și suport emoțional pentru elevi și familiile acestora, îmbunătățirea abilităților de autoreglare și gestionare optimă a emoțiilor, creșterea gradului de responsabilizare asupra consecințelor propriilor fapte. În luna octombrie proiectul a fost prezentat în comunitate și a continuat la începutul lunii noiembrie cu activitatăți informative despre riscuri, pericole, consecințe, răspundere penală, pași de urmat în situații critice, realizate de către Birolul de Siguranță Școlară prin intermediul doamnei Comisar șef de poliție Borcani Maria. Activitățile au avut loc pe cicluri de învățământ: ciclul primar și ciclul gimnazial. Elevii au fost interesați de problematica abordată și au avut curajul de a adresa întrebări.